הידעתם שהדופק במים נמוך משמעותית מהדופק ביבשה?

כולם יודעים – ובעיקר מרגישים – שברגע שנכנסים למים, משקל הגוף משתנה.


טוב, הוא לא באמת משתנה, הוא רק מרגיש אחרת, בגלל הציפה (ולמי שרוצה להעמיק בנושא זה... חפשו בגוגל "חוק ארכימדס").

אז אם משקל הגוף מרגיש שונה במים, כנראה שבעת השהייה במים מתרחשים במקביל עוד כמה דברים.

אחד מהם, הוא ירידה בדופק:

באימון במים בעומק חזה - הדופק במים יהיה נמוך בכ-13% לעומת הדופק ביבשה. המספר הזה עשוי להשתנות מעט מאדם לאדם, ותלוי גם בעומק המים. ככל שהמים עמוקים יותר, הדופק יהיה איטי יותר. ירידה של 13% מתייחסת כאשר עומדים במים בעומק החזה.

ולמה העובדה הזאת חשובה בכלל?

מכמה סיבות:


1. אני נכנסת למים עם שעון דופק, ומנסה להגיע לדופק מטרה. אבל....כמה שאני אתאמץ ואנסה, אני לא אצליח הגיע לדופק הזה! זה מסתכל, מעצבן ובעיקר גורם לי לחשוב שהאימון במים לא שווה בכלל, מאחר ואני לא מצליחה להגיע לדופק הרצוי. משמע – האימון במים לא מעלה את הדופק, כך שבטח אין השקעת מאמץ – אז למה לטרוח?

טעות!!

דווקא בזכות העובדה שהדופק יורד במים, אפשר לעבוד בעצימות גבוהה לאורך זמן! (למשל באימוני אינטרוולים בעצימות גבוהה... HIIT). תחשבו על ספורטאים שמשלבים אימונים במים בנוסף לאימונים ביבשה. איזה תועלת מדהימה הם מפיקים מהאימון הזה.


2. סיבה נוספת שחשוב לדעת שהדופק במים תמיד יהיה נמוך יותר מאשר ביבשה – היא כאשר מגיעים מתאמנים שצריכים לעבוד בדופק בטווח מסוים, ולא לעבור אותו (בגלל סיבות רפואיות כאלו ואחרות).

אותו מתאמן יראה בשעון הדופק שהוא לא הגיע לדופק המטרה, וימשיך ל"דחוף" את עצמו למקומות שכבר עלולים לסכן אותו.אז בפעם הבאה שאתם מגיעים לבריכה, וחושבים שהאימון לא יעיל כי הדופק לא עולה...תחשבו שוב.

(ואם אתם רוצים להרחיב ולקרוא עוד...חפשו לחץ הידרוסטטי והחזר דמי – בזכותם הלב עובד פחות קשה כשאנחנו במים).


אימון התנסות בחינם מחכה לך כאן

47 צפיות
  • YouTube
  • Facebook
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon

 אם תשאירו פרטים, אוכל לחזור אליכם

© Tanaqua